Bir Aracın İçinde Olması Gereken Eşyalar

Günümüzde hemen her evin kapısında aşırı derecede araba yoğunluğu vardır. Peki, bu araçlarının kaç tanesinin sahibi acaba aracında bulundurması gereken eşyaları biliyor? Bu gerçekten önemli bir husustur. Bu durum lüksün tüketim dışında zorunluluk oluşturan eşyaları kapsar. Hatta bazı olmazsa olmazların aracınızda bulunmaması durumunda cezai yaptırımla bile karşılaşabilirsiniz.  Panik yapmayın, bizler sizin için listeledik…

Aracın İçinde Bulunması Gereken Malzemeler

  1. İlk Yardım Çantası: Kimsenin kaza olmasını istediğini düşünmüyoruz fakat bazı durumlarda kaza ne yazık ki kaçınılmaz olabiliyor. Her gün onlarca kaza olan ülkemizde, kesinlikle aracınızın içinde bulunması gereken bir ihtiyaç. Çantanızın içerisinde yer alacak olan fener ile birlikte kaza esnasında konumunuzu belli edebilir ve yardım bekleyebilirsiniz de. Ayrıca olmadık bir noktada aracınızın arıza yapması durumunda hem yerinizi belli etmek, hem de size bir görüş ortamı oluşturabilmesi açısından küçük de olsa mutlaka bir adet bulundurun. Pillerini de ara ara kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
  2. Yangın Söndürücü: Araç sahibi hemen yanı başında, 1kg ağırlığında olan bir yangın söndürme cihazı bulundurmak zorundadır. Hususi araç dışında otobüs ve ya tır kategorisinde yer alan bir araba da ise bu ağırlık en az 6kg olmak zorunda. Olası bir motor yangını ve ya kaza durumunda bu sizler için emin olun hayati bir eşya haline gelecektir.
  3. Reflektör: Olumsuzı bir durumda uyarı verebilmeniz adına aracınızda reflektör taşımanız yasalar gereğince zorunlu hale gelmiştir. Reflektörler en az iki tane olması gerektiği gibi aynı zamanda yansıtıcı bir yüzeye sahip olmalı ve yerde dik durabilecek şekilde üçgen olmalıdır.
  4. Kriko ve Bijon Anahtarı: Yolda kalınca akla ilk gelen elbette ki tekerin patlaması durumudur. Bu sorunu kendiniz halledebilirsiniz. Tabi bunun için aracınızda kriko ve bijon anahtarı bulundurmanız gerekiyor. Bu sayede stepneyi takıp, kesintisiz yolculuk keyfini sürebilirsiniz.
  5. Zincir ve Çekme Halatı: Kış aylarında karlı yollarda seyahat etmek oldukça keyif verici bir durumdur. Fakat bu durum bazen sizler için çekilmez ve çile verici hal alabilir. Bu gibi hava koşullarında güvenli sürüş yapmak ve yolda kalmamak adına yanınıza zincirinizi ve çekme halatınızı almalısınız.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu